The Pirate Bay-skuta seiler videre i Norge. Men nå får ikke italienere lenger gå om bord.
The Pirate Bay-skuta seiler videre i Norge. Men nå får ikke italienere lenger gå om bord. (Ill.: thepiratebay.org)

Norge neste?

Tirsdag 9. februar kl 12:16

Italia blokkerer Pirate Bay.
Artikkel 230px (230x0)
The Pirate Bay-skuta seiler videre i Norge. Men nå får ikke italienere lenger gå om bord. (Ill.: thepiratebay.org)
Italienske myndigheter beordret i august 2008 alle nettleverandører til å blokkere for The Pirate Bay.

Opphevet opphevelsen
Siden ble avgjørelsen opphevet av retten i Bergamo, som slo fast at ingen italiensk nettleverandør har anledning til å blokkere for en utenlandsk tjeneste. Selv om denne bryter med italiensk lov.

Nå har italiensk Høyesterett vurdert saken, og bestemt at så ikke er tilfelle. Tvert om gis det full anledning til å pålegge nettleverandører å blokkere for tjenester som lenker til opphavsbeskyttet materiell som er ulovlig kopiert og distribuert.

Pirate Bays italienske advokater Giovanni Battista Gallus, Giuseppe Campanelli og Francesco Micozzi sier til Torrentfreak.com
at de ikke finner grunn til å ta saken til Europadomstolen. Dermed stopper den trolig her.

Norsk sak
Dermed har saken tatt en helt annen vending. Tilsvarende saker i Sverige og Spania har endt med at Pirate Bay fortsatt er tilgjengelig.

Det samme har skjedd i Norge, der Telenor i november i fjor vant mot platebransjeorganisasjonen IFPI.

Dommen er imidlertid anket, så det er ikke umulig at det samme som nå har skjedd i Italia også kan skje i Norge.

EU siste håp
Det springende punkt er likevel EU, som har innført et direktiv som i hvert fall i Sverige og Spania har blitt tolket dit hen at myndighetene ikke kan beordre blokkering av nettsteder.

I Danmark pågår en lignende sak mellom Tele2 og myndighetetene. Som i Italia har også denne saken nå gått til Høyesterett.
Stikkord: pirate bay  
 
annonse
Finn nyheter om pirate bay
:) :D ;) :(  flere
Send kommentar
Test linja di med Speedometeret

Speedometeret

Test farten på
nettforbindelsen din.

Se maskina til Sakai

Z'machine''*

Klikk for å se denne PCen eller legge inn din egen
Klikk for å se denne PCen eller legge inn din egen

Vis fram beistet ditt!
Legg inn din maskin

 
 
Følg ITavisen.no på Facebook
Teller