Det er lov å si at vi har i løpet av den siste tiden fått en liten overdose av musikkspill. Spesielt med tanke på hvor mange Guitar Hero-titler som kommer utover i året, i tillegg til Rock Band Beatles og ukentlige oppdateringer av de konkurrerende spillenes musikkbutikker.
Men på den andre siden, disse gitar/tromme/syngespillene er fortsatt utrolig gøy, fortsatt den beste typen partyspill som finnes. Så det plager oss egentlig ikke så mye. Vi har det moro.
Frittstående
Og når vi får spinoff-utgivelser av den samme, høye kvaliteten som Guitar Hero: Metallica, er alt egentlig greit. Kvaliteten er ikke garantert, imidlertid: fjorårets Aerosmith-spill var slappe saker, mens det kommende Guitar Hero: Van Halen føles i hvert fall fullstendig irrelevant. Hvor mange fans har Van Halen i 2009, liksom.
Men Metallica har nok fans, de. Og deres eget Guitar Hero-spill er glimrende saker, også for de som ikke nødvendigvis vet hvilket band Cliff Burton spilte i før han ble med i Metallica.
Faktum er likevel at spillet føles i stor grad som en "fan service", med tanke på sangutvalget og mengden ekstramateriale rettet mot bandets entusiaster. Utviklerne i Neversoft har nemlig vært oppegående nok til å ikke kun fokusere på Metallicas nyere, mer kommersielle hits, men respektfullt ta med et flott utvalgt av eldre låter.
I tillegg til de 28 Metallica-sangene, følger det også med 21 spor fra andre artister, som enten har inspirert eller blitt inspirert av Metallica selv. Disse skal være bandets personlige favoritter, selv om vi må innrømme at ikke alle av disse er like gøy å spille.
Når alt kommer til alt er dette et godt utvalg. Greit, vi kunne tenke oss enda flere eldre låter, men det er jo umulig å tilfredsstille alle.
Sjekk låtutvalget her!
Lettfattelig
Spillets oppbygning går tilbake til Guitar Heros røtter. Borte er verdensturneer og andre komplekse varianter av karrieremodusen. Alt vi får er en rett fram-liste over sangene, delt opp i scener de spilles på. Og for å låse opp nye sett med sanger trenger vi bare å få et visst antall stjerner. Kort fortalt, det skal veldig lite jobb til for å låse opp all musikken spillet har å by på, noe vi synes er ganske greit. Utfordringen her er å spille selve låtene, ikke å jobbe seg i hjel bare for å få låst dem opp. Dermed er Metallica-spillet også mer partyvennlig - siden låtene er tilgjengelig såpass enkelt.
Det er faktisk en liten historie som fortelles her også: Alle sangene som ikke er Metallica sine spilles av ditt eget band (du kan selv designe utseendet på frontmannen eller kvinnen), så vi følger på en måte deres karriere. Metallicas sanger spilles imidlertid av digitale kopier av Lars, James, Robert og Kirk. De spilles også på scener som faktisk er hentet fra virkeligheten, fra konserter som har betydd mye for bandet.
Morsomt og krevende
Spillbarheten er helt klart velkjent for alle som har erfaring med Guitar Hero. Den gjennomgående følelsen er at Metallicas låter er genuint morsomme å spille, med avanserte gitar-, bass- og trommespor. Uansett hvor usympatiske vi synes bandmedlemmene er, må vi bare innrømme at de er glimrende låtskrivere, og deres musikk egner seg ypperlig som spill. Så, full pott for selve spillfølelsen.
Det krever også litt. Mange av Metallicas sanger er lange og komplekse. Fingrene dine vil få seg en ordenlig omgang lenger ut i spillet, spesielt når tidlig materiale fra Kill Em All skal behandles. Både gitaristene og trommisene kan vente seg en solid utfordring. Ikke nok med det. Det finnes en ny trommemodus her, såkalt Expert +, dessverre kun tilgjengelig på noen av låtene. Denne innebærer at du kan bruke doble basspedaler - noe vi ikke fikk testet i denne omgang, da vi ikke har fått en ekstra basspedal.
På den andre enden av skalaen har spillet også en ultralett nybegynner-modus. Så alle er velkommen.
Trommer i vei
En artig nyvinning er også muligheten til å spille trommer helt fritt. Denne modusen aktiveres med en juksekode, og fjerner alle notene fra trommesporet. Dermed kan du rett og slett leke deg med å tromme til sangene akkurat som du vil, uten at spillet straffer deg for det. En god ide, en kul modus, selv om vi vil tro at litt ordentlige trommekunnskaper ville gjort det enda mer underholdende.
I tillegg til dette finner vi en rekke flerspillervarianter her, lokalt og på nett, du kan både konkurrere og samarbeide med andre, og alt fungerer stort sett som forventet.
Neversoft har også inkludert musikkstudioet som ble introdusert i Guitar Hero World Tour, og som lar deg skape egne spor med ganske avanserte verktøy. Nå også med spesifikke gitarlyder fra Metallica-album.
Mye innhold
Presentasjonsmessig er spillet svært imponerende. Vi nevnte litt om ekstramateriale, og her snakker vi virkelig fine snacks for fansen. Videoklipp fra konserter, fra motion capture-sesjoner og dokumentarer om bandets fans er flotte bonuser. I tillegg kan du se på den digitale versjonen av bandet spille gjennom flere av sangene, mens det dukker opp artige fakta om disse låtene på skjermen. Til slutt finner vi også en fin liten samling av bilder fra Metallicas historie.
Neversoft har også jobbet med grafikken for en gangs skyld. Alle de fire bandmedlemmene er fullstendig digitalisert, de har faktisk spilt samtlige av sangene med motion capture-utstyr, slik at den grafiske rammen er veldig troverdig. Deres skikkelser i spillet er riktignok fortsatt litt tegnefilmaktige, men langt mer detaljerte enn i tidligere Guitar Hero-spill.
Ingen nedlastning
Et lite minus er at Metallica-spillet står helt på egne bein når det gjelder nedlastbart materiale. Det betyr at ingen av sangene du kan ha lastet ned til World Tour, for eksempel, fungerer her. Bortsett fra Metallicas egne Death Magnetic-skive, altså. Vi skulle gjerne sett mer kryss-støtte for nedlastede sanger på tvers av Guitar Hero-spill, dette har for eksempel Rock Band vært veldig flinke til.
Totalt sett er Guitar Hero: Metallica en glimrende pakke. Sangutvalget er veldig solid (klart det kunne vært enda større, men men), det er masse ekstramateriale her, nye vanskelighetsgrader, god visuell innpakning, og så videre. Det er helt tydelig at Neversoft jobbet hardt med spillet, at Metallica selv bidro masse, og at det faktisk er et produkt av ekte musikkinteresse. Vi gir lett tommelen opp for Guitar Hero: Metallica, dette er moro og bra underholdning.