Lanseringen av ekspansjonen Wrath of The Lich King er forbi, og Blizzard har fått tid til å puste litt igjen.
PCRetail tok en prat med Blizzard-sjefen Paul Sams for å høre hvordan han tror Blizzards framtid vil være, PC-en som et spillmedium og de mange spillsatsningene fra Blizzard fremover.
- Spillet er viktigere enn plattformen
Paul Sams blir blant annet spurt om hvordan han tror MMO-spill påvirker PC-spillsalg, da det ofte blir omtalt som en døende plattform. Sams ser imidlertid litt annerledes på det.
- Hvis vi ikke hadde trodd PC-en var den riktige plattformen for våre spill hadde vi aldri laget Starcraft II og Diablo III spesifikt for PC-en. Vi tenker at hvis vi lager gode spill vil spillere komme til oss, irrelevant hvilken konsoll den er på. Spillet er hovedfokuset, ikke plattformen.
Vanskelig sjanger?
På spørsmål om MMO-spill er vanskelige å komme inn i, langer Sams ut med litt mer skryt til sin egen kreasjon.
- Noen MMO-er kan nok være det, men vi har prøvd å opparbeide en mentalitet som gjør at spillene våre er lette å komme inn i, men vanskelige å mestre. Spillets gameplay begynner veldig enkelt med ikke så mange muligheter, men når spilleren når nye nivåer blir nye evner låst opp, og han vil etterhvert kunne utføre en lang rekke avanserte oppgaver, forteller Sams.
- I tillegg har vi innført mange nye oppdrag i spillet, som gjør at man ikke trenger å spille det så lenge om gangen. Man kan logge på og spille en halvtime, og fortsatt få en del gjort. Mange andre spill krever mye lengre tid.
Mer WoW
- Utviklingsteamet vårt tenker langsiktig, og nytt innhold er allerede i utviklingsfasen. Problemet ligger ofte i å få det til å passe tematisk, slik at overgangen til det nye innholdet blir sømløst. forteller Sams.
- I tillegg fokuserer vi mye på resten av utgivelsene våre også. Vi har mange ansatte, så denne satsningen går ikke utover utvidelsen av World of Warcraft, forsikrer Sams.
Går bra for Diablo og Starcraft
Han forteller at utviklingen av både Starcraft II og Diablo III går bra, og at begge prosjektene ligger godt an. Hva enn det skal bety er ikke godt å vite, da ingen lanseringsdato har blitt gitt for noen av spillene enda.
I tillegg nevner han deres hittils ganske ukjente, kommende MMO, som fortsatt ikke har fått noe navn.
- Vi gir fortsatt ikke ut noen informasjon om dette spillet, annet enn at det kommer til å bli et nestegenerasjons-MMO, forteller Sams.
Spennende framtid
Dermed har vi mye å glede oss til fremover. Med stor satsning på både nåværende (Det 10 år gamle spillet Starcraft fikk nettopp en ny patch) og kommende spill, kan vi forvente mye fra Blizzard fremover. Hvor mye av dette vi får se i 2009 er usikkert, men vi kan i hvert fall håpe de får ut et av
kaptitlene til Starcraft II ut i løpet av neste år.
Hva gleder du deg mest til?
Kilde:
PCRetail