- Nettet forbudt i Italia

Fredag 28. november 2008 kl 14:39

Først gikk bloggene - og nå resten.
I Italia er hele nettet teknisk sett forbudt, mkener politiker.
I Italia er hele nettet teknisk sett forbudt, mkener politiker. (Ill.: italian-flag.org)
I Italia sier den såkalte «stampa clandestina»-loven at alle publikasjoner skal forhåndsgodkjennes av regjeringen før de starter opp.

MÃ¥ godkjennes
Det gjelder faktisk også nettpublikasjoner. Det er nok at du har en logo på toppen - så kvalifiserer du som avis - og dermed også som gjenstand for fo0rhåndsgodkjenning.

Bloggerne kunne inntil mai i år fritt ytre seg, uten å spørre myndighetene først. Men i våres ble det også slutt.

Blogger rammet
En blogger ved navn Carlo Ruta fant det for godt å skrive noen sannhetens ord om forbindelsen mellom mafiaen og det politiske etablissementet i Italia. Dette følsomme temaet i italiensk sammenheng kostet ham retten til å publisere på nettet.

I 2001 ble den allerede strenge loven endret, for å tilpasse seg nett-virkeligeheten. Det skjedde ikke ved å tilpasse loven til nettet, men tvert om ved å skjerpe loven slik at nettet ble lagt inn under det samme strenge regimet som papiravisene.

- Betyr totalforbud
Nå påpeker politikeren Giuseppe Giulietti i di Valori-partiet i den italenske nasjonalforsanmlingen at all nettpulisering de facto omfattes av loven.

Giulietti, som varmt forsvarte lovendringen i 2001, mener oppsiktsvekkende nok at det eneste logiske nå er å forby hele den italienske delen av nettet.


I fullt alvor skriver han til landets justisminister:

I henhold til dagens logikk betyr dette at nesten hele det italienske Internett i sitt vesen må sies å være ulovlig - noe som står i totoal kontrast til de demokratiske reglene .

Giulletti innser med andre ord at det er loven det er noe feil med, ikke nettet...




Stikkord: ord   skriver   internett  
 
annonse
Finn nyheter om ord, skriver eller internett
:) :D ;) :(  flere
Send kommentar
Test linja di med Speedometeret

Speedometeret

Test farten på
nettforbindelsen din.

Se maskina til Mafia16

WaterCooled-Attilo...

Klikk for å se denne PCen eller legge inn din egen
Klikk for å se denne PCen eller legge inn din egen

Vis fram beistet ditt!
Legg inn din maskin

 
 
Følg ITavisen.no på Facebook
Teller