RIAA slår til mot nettradio

Mandag 30. april 2007 kl 10:54

Tips en venn om denne saken Skriv ut saken  
 
Musikkindustrien tar opphavsrettpengene til ikke-medlemmer
RIAA vil nå ta penger fra artister , selv om de ikke er medlemmer.
RIAA vil nå ta penger fra artister , selv om de ikke er medlemmer.
Over lang tid har det vært mye kritikk mot RIAAs (Recording Industry Association of America) forsøk på å tredoble musikkavgiften for internettradiostasjoner. Et forslag fra radiostasjonene har vært å ikke spille musikk fra artister som er medlemmer av RIAA. På denne måten ville de slippe å betale de pålagte avgiftene til RIAAs innsamlingsorgan SoundExchange, men så lett var det ikke.

Endrer reglene til sin fordel
For selv om artistene ikke er medlem av RIAA, har musikkindustrien funnet en måte å ta pengene fra dem allikevel. I regelverket deres står det nå at de kan samle inn penger fra både medlemmer og ikke-medlemmer. Ikke-medlemmer vil kunne hente pengene de har tjent hos SoundExchange så fort de blir medlemmer. For å bli medlem må man selvfølgelig betale en inmeldingsavgift.

Så fort en sang eller artist blir presentert på nettet gjennom en nettradio, vil altså RIAA ha mulighten til å samle inn penger for opphavsretten. Artisten kan legge ut sangene sine gratis for nedlasting, men når det kringkastes gjennom en radio vil mye av kontrollen være borte. Den eneste måten for å unngå dette vil være å selv eie opptaksrettighetene, men hvis man arbeider under et større musikkselskap, er sjansen for dette veldig liten.

Mange meninger
Pandora er en av verdens største nettradioer, og har over en lengre tid oppfordret brukerne sine til å gjøre noe med problemet. De oppfordrer blant annet sine amerikanske lyttere til å sende brev til sin lokale politiker for å endre på lovverket, slik at nettradioene ikke vil dø ut.

Kilde:
The Inquirer
Stikkord: riaa  
 
annonse
ds-gs-sokknapp
:) :D ;) :(  flere
Send kommentar
Test linja di med Speedometeret

Speedometeret

Test farten på
nettforbindelsen din.

Se maskina til endrewestersjobru

Skuffe-Gamer

Klikk for å se denne PCen eller legge inn din egen
Klikk for å se denne PCen eller legge inn din egen

Vis fram beistet ditt!
Legg inn din maskin

 
IT-avisen radio
Teller