Et sentrum for handel med stjålen informasjon, ifølge Symantec.
Stadig flere opplever inntrengninsforsøk fra hackere som vil skaffe seg nettbankkoder og kredittkortnumre. Nå viser det seg at mange av disse angrepene har sitt utspring i Sverige. (Ill. Per Ervland)
I en pressemelding fra Symantec pekes det på flere faktorer som truer sikkerheten på nettet. Blant disse er hackere og handel med stjålet informasjon.
Når det gjelder internettangrep mot konfidensiell informasjon, som perssonnummer, kredittkortnummer og PIN-koder som senere selges på undergrunnsmarkedet, er tallene enda dystrere for Sverige. her ligger nabolandet vårt på 2. plass etter USA, med 15 prosent av angrepene.
- Skader tilliten til Internett Norge ligger på en 5. plass på listen over opphavsland for angrep på europeiske datasystemer. I forhold til innbyggertallet er dette en svært høy plassering, og kan tyde på at mange norske PC-eiere intetanende blir misbrukt i såkalte botnet.
Sikkerhetsekspert Per Hellqvist ved svenske Symantec håper nå at Sverige skal få en bedre lovgivning mot botnets og DOS-angrep. Hvis ikke frykter han at tilliten til Internett kan stå på spill, ifølge IDG.se.