Frankrikes president Jaques Chirac vil ikke lenger finne seg i at USA og Google dominerer søkemotormarkedet.
Sammen med Tysklands regjering har den franske regjeringen tatt initiativet til å utvikle et europeisk svar på Google. I går kunne Frankrikes president være mer konkret enn for ett år siden, da planen først ble presentert.
Store selskaper bak
Tanken er å gjøre på søkemotormarkdet det samme som Europas industri gjorde i lufta med Airbus - flyet som nå er verdens mest solgte og forlengst har passert den amerikanske giganten Boeing.
Flere store europeiske IT-selskaper som Thomson, France Telecom og Deutsche Telekom vil arbeide med prosjektet. Den nye søkemotoren vil ha en mengde funskjoner som Google i dag ikke kan skilte med, blant annet multimediasøk i film, bilder og lyd.
Kommer i 2008?
Planene om søkemotoren ble presentert første gang i under et fransk-tysk ministermøte i den franske byen april 2005. Navnet er
Quaero. Det er latin, og betyr
jeg søker.
Noen lanseringsdato er ikke satt, men det har vært antydet en ferdig versjon i 2008.
Kilde:
NRK.no
Economist.com
Techspot.com
Wikipedia.org